MİNİ SOMO ROBOT YARIŞMASI

YARIŞMA KURALLARI

Her bir robot için bir operatör ve bir yardımcı kayıt olabilir. Yarışma alanında robotu yarıştıracak kayıtlı kişi bulunacaktır. Yarışmacıların yarışma kurallarına bilmesi ve bu kurallara uyması gerekmektedir. Yarışmacı robotların otonom olması gerekmektedir. Kazanan, karşılaşma sonucunda hakemlerce ilan edilir.

DOHYO ÖZELLİKLERİ

Dohyo müsabaka alanı ve çevresindeki bölümlerden oluşur. Geri kalan alan dohyonun dışı olarak kabul edilir ve bu alanlar için yapılan itirazlar kabül görmeyecektir.

• Mini Sumo Robot Dohyosu zeminden 5cm yüksekliğinde 77cm çapında MDF`den imal edilmiş dairedir.

• Mini Sumo Robot Dohyosunun kenarındaki 2,5cm`lik
beyaz alandır. Beyaz alan Dohyo dahilindedir.

ROBOTUN ÖZELLİKLERİ

Mini Sumo Robot 10cm eninde ve 10cm derinliğinde (yükseklik sınırlaması yok) ve denetim amaçlı olarak küp şeklindeki bir kutuda saklanabilecek şeklide olmalıdır. Robotlar otonom olacaklardır.


Başlama ve durdurma haricinde hiçbir şekilde uzaktan kumanda kullanılmayacaktır.

Mini Sumo Robotun ağırlığı maksimum 500gr. olacaktır.

Mini sumo robotlar, hakem kumandası ile aynı anda başlatılır ve ilk 10 saniye de hareket etmek zorundadır.

Raund bitimi hakem tarafından ilan edilir. Raund sonunda mini sumo robotların hakem kumandası ile durdurulması zorunlu değildir.

Robotlarda kullanılacak bıçaklar dohyo ve yarışmacılara zarar vermeyecek nitelikte olmalıdır. Maket bıçağı, jilet vb. yapıdaki bıçak kullanan robotlar kabul edilmeyecektir.

Karşılaşma sırasında piste zarar veren robotların diskalifiye olup olmayacağına hakemler tarafından karar verilecektir.


Bataryadan aşırı akım çekimini önlemek için, sigorta ya da koruma devresi kullanılmalıdır. Aksi halde hakemler tarafından hasarlı veya tehlike arz eden robotlara müdahale edilecektir.

Müsabaka esnasında Yangın tehlikesi veya parlama görülen robotlarda hakem takdiriyle oyun durdurulabilir ve hakemler tarafından müsabakaya devam edilip edilmeyeceği kararı verilebilir. Bu karardan dolayı oyun sonlandırılması halinde durdurulan raund ve sonraki raundlar rakip adına etkin puan olarak verilir.

ROBOTLARIN TASARIM VE İMALATINDA YASAKLI NOKTALAR

1.Çalışma dalga boyunu (frekansını) etkileyen, rakibin çalışmasını etkileyen (flaşör gibi) her türlü parça yasaklanmıştır.

2.Dohyo yüzeyini bir sonraki müsabaka yapılamayacak şekilde çizen ya da hasar veren her türlü parça yasaktır.

3.Rakibe karşı saldırı mekanizması ya da silah olarak kullanılmak üzere sıvı, gaz ya da tozlar yasaktır.

4.Yanıcı maddeler robota takılamaz.

5.Robotlarda kullanılan bataryalar rakip robota, piste ya da kendisine zarar vermeyecek şekilde yerleştirilmelidir.

6.Robota herhangi bir atıcı cihaz eklenemez.

7.Dohyonun yüzeyine kendini sabitleyen ve hareket etmesini engelleyen hiçbir parça robota takılmaz. (örneğin emici vakum, yapıştırıcı vb.)
MÜSHABAKA KURALLARI
1.Prensip olarak oyun süresi 3 dakikalık 3 raunda dayanır. Yarışma süresince 2 etkin puan alan takım galip olacaktır.
2.Eğer karşılaşma sonunda yarışmacılardan sadece biri etkin puanı almışsa, puan alan takım karşılaşmanın galibidir.

3.Yarışmacıların 3 round sonunda 1-1 ya da 0-0 gibi eşitlik durumlarında müsabaka 1 round daha uzatılır. Uzatma süresinde 1 etkin puan alan takım müsabakanın galibi sayılır.

4. Yarışma boyunca, eğer hiçbir takım karşılaşmayı kazanamamışsa veya birbirlerine karşı üstünlük kuramamışlarsa; robotu hafif olan takıma 1 etkin puan verilerek kazanan belirlenir.


5. İki robot arasındaki karşılaşma sonlanmadan robotlara her türlü bakım ve müdahale yasaktır. (Ancak round arasında hakem gözetiminde, pisti terk etmeden, pist dışından teknik destek almadan ve robotta herhangi bir değişiklik yapmadan 30 saniyelik müdahale serbesttir)

Karşılaşmanın Başlaması için sahaya giren yarışmacılarda koruyucu gözlük, eldiven ve ayakkabı vb. güvenlik ekipmanları bulunmalıdır.

1.Hakemler dohyoların ve yarışmacıların durumlarını kontrol ettikten sonra karşılaşmaların başlamasına onay vereceklerdir. Eğer dohyo üzerinde çizik ya da kir olursa hakemler bu dohyonun kullanılıp kullanılmayacağına karar vereceklerdir.

2.Karşılaşma, hakem işareti ile yarışmacıların robotlarını dohyoya yerleştirmesiyle başlayacaktır.

3.Karşılaşmada robotların yerleşimi hakemler tarafından belirlenecek olup yan yana veya sırt sırta yerleşim sağlanacaktır.

4.Robotlar dohyoya yerleştirildikten sonra hareket ettirilmelerine izin verilmez.

KARŞILAŞMANIN BİTİRİLMESİ

1.Yarışma resmi olarak hakemin duyurusuyla sona erecektir.

2.Yarışmacılar kendilerine belirlenen alandan hareket ederek robotlarını dohyo üzerinden veya dışından alacaklardır.

BİR KARŞILAŞMANIN TEKRAR BAŞLATILMASI

Aşağıdaki durumlarda karşılaşma askıya alınır ve tekrar devam eder.

1-Her iki robot birbirlerine takılıp kalır ve sonraki hareketler mümkün olmaz ise 10 saniye sonunda hakem kararı ile raund tekrarlanır.

2-Her iki robot aynı anda dohyonun dışına düşer ve ilk düşen seçilememişse, 3. round sonunda kazanan belirlenemez ise hakem robotları belirli bir pozisyonda simetrik olarak yerleştirir, 4. ve son bir round daha oynatılır.

RAUNDU KAZANAN AŞAĞIDAKİ DURUMLAR IŞIĞINDA BELİRLENİR.

1- Eğer rakip dohyonun dışına zorlanmış ve dohyonun dışına temas etmesi sağlandıysa,

2- Rakip robot dohyonun dışına kendisi düşer veya dohyonun dışına temas ederse,

3- Raund başladıktan sonra rakip robot 10 saniyeden fazla hareketsiz kalmaya devam ederse, (Diğer Robot dohyo dışına temas etmiş olsa bile hareketsiz kalan robot kaybeder)

4- 10 gramdan fazla parça düşmesi durumunda,

5- Eğer rakibe 2 defa uyarı verilirse,

UYARI

Aşağıdaki hareketlerden birini yapan yarışmacı uyarı alacaktır. Eğer bir yarışmacı 2 uyarı alırsa, 1 etkin puan karşı tarafa verilecektir. Robot dohyoya yerleştirildikten sonra tekrar konumlandırılırsa. Hakemler tarafından görülen Hileli/Haksız sayılabilecek her türlü hareketler.

DİSKALİFİYE

1- Yarışmacı 5 dakika içerisinde belirlenen dohyoya gelmediğinde,

2- Yarışmacı oyunu sabote ederse.

3- Kasıtlı olarak dohyoya hasar vermek, bozmak, kırmak,

4- “otonom olma” şartlarını gerçekleştiremezse,
diskalifiye edilecektir.

YERLEŞİM YÖNÜ

a. Robotların dohyoya yerleşimini hakemler belirleyecek olup “koç vuruşu” şeklinde dohyoya yerleşim yapılmayacaktır. (Uzatma raundlarında robotların yerleşimini hakemler simetrik olarak belirleyeceklerdir)

b. Sumo robotlar karşılaşma başlamadan önce aşağıdaki şekildeki yerleşim kurallarına göre elle, aynı anda yerleştirilmelidir. Dohyo üzerine yerleştirildikten sonra robotun konumunda değişiklik yapılamaz.

c. Robotlar Şekil 3’ de görüldüğü gibi sırt sırta çapraz çeyrek dairelerin içerisinde herhangi bir bölgeye dış beyaz çizgiye bakacak şekilde yerleştirilebileceklerdir.
Kurallardaki her türlü değişikliğe turnuva komitesi yetkilidir.
Mini Sumo Robot Dohyo Ölçüleri(mm)
DOHYO ÜZERİNE ROBOT YERLEŞİMİ

Sumo ve mini sumo robotlarda kullanılacak Başlatma/Durdurma devresi yarışmacılar tarafından temin edilecektir. Yarışmacılara herhangi bir modül verilmeyecektir.

START MODÜLÜN ÇALIŞMASI:

Gerekli besleme gerilimi bağlantısı yapıldığında ilk önce alıcının hangi tuş kodunda on-off yapacağının belirlenmesi gerekir. Bu işlem için devre üzerindeki hafıza butonuna 1 kez basılır ve D1 Ledi sürekli yanık duruma geçer, bu durumda verici kumanda üzerinde hafızaya alınmak istenen tuşa arka arkaya 2 kez basılır ve beklenir. D1 Ledi söner. Artık kullanıma hazırdır. Çıkışı on yapmak için kumandadan ilgili tuşa ( hafızaya alınan tuş ) bir kez basılır. D1 Ledi yanar ve söner, D2 ledi yanık kalır. On-off çıkışı 0 volt seviyesine düşer. Çıkışı off yapmak için kumandadan ilgili tuşa( hafızaya alınan tuş ) bir kez basılır. D1 ledi yanar ve söner, d2 ledi söner. On-Off çıkışı +5 volt seviyesine çıkar. Bu devre için verici kumandası olarak “RC5” Protokolü kullanan herhangi bir kumanda kullanılabilir. Yarışmalar esnasında yarışmacıların modüllerinin test edilmesi amacıyla uygun bir alanda “Kumanda Deneme Noktası” oluşturulacaktır.

Dohyo Ölçüleri

Robot Yerleşimi